SolónNa vaše úřady dorazil nový Solón

Další miliony pro obce na přípravu bytových projektů, podpora demolice zchátralých budov, vyřizování úředních záležitostí přes telefon či odpovědi expertů na nejčastější dotazy související s chodem obcí. To je jen stručný výčet novinek, které najdete v letošním druhém vydání Solóna. Nechybí v něm ani anotace nových a novelizovaných právních předpisů, střípky ze sociálních sítí či rubrika Okénko pro zastupitele. Tipy na práci s IS Munis přináší užitečné vychytávky v Účetnictví, Hřbitovech, Fakturaci ASM a Evidenci smluv. V anketě někteří z vás prozradili, co symbolizuje jejich obecní znak.

Digitalizace veřejné správy a umělá inteligence nepoutaly pozornost pouze na konferenci ISSS 2024, těmto tématům se věnuje i nejnovější Solón. V úvodu tištěné brožury si tak můžete přečíst článek o tom, že k vyřizování úředních záležitosti můžete na mobilních telefonech používat novou aplikaci Portálu občana z dílny Digitální a informační agentury – stáhnout se dá na App Store a Google Play. V aplikaci se v přehledné podobě nachází vše, co ve webové verzi Portálu včetně možnosti správy datových schránek.

Stále více občanů Česka využívá i další užitečnou aplikaci – tzv. eDoklady. Počet jejích uživatelů už překročil hranici 400 tisíc a ověřovatelů také stále přibývá, je již více než 670 – včetně krajů, obcí, městských částí a notářů. Aplikaci eDoklady můžete stahovat od ledna letošního roku. Nahrát se do ní dá občanský průkaz, který v této podobě slouží jako alternativa k fyzickému dokladu.

Pravidelná rubrika Okénko pro zastupitele se tentokrát věnuje orgánům obce a jejich působnosti. Sociální sítě přináší krátký vhled na Facebook společnosti Triada, kde je kromě novinek v IS Munis či fotografií a videí z akcí pravidelně zveřejňována i řada odlehčených příspěvků.

V novém Solónovi dále najdete informace o několika nových dotačních možnostech. Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo výzvu, která vám pomůže financovat přípravu projektové dokumentace na výstavbu nebo rekonstrukci bytových domů. Resort na ni vyčlenil 400 milionů z evropských zdrojů. Částkou 117 milionů korun pak obcí a krajům pomůže i další výzva Ministerstva pro místní rozvoj, která se zaměřuje na podporu demolic zchátralých budov v sociálně vyloučených lokalitách nebo územích s rizikem vzniku takových lokalit.

V tištěné brožuře nechybí ani v tomto vydání Solóna anotace k novým a novelizovaným zákonům a nařízením – díky nim je nebudete muset podrobně studovat. Anketa se tentokrát věnuje vašim obecním znakům. Jejich původ v ní objasnili zástupci obce Ořechov a Viničné Šumice.

Tipy na práci s IS Munis vysvětlují, jak se dá v modulu Účetnictví nově vyhledávat v archivu dokladů. Užitečná je i možnost pořizování kopie dokladu a hodit se vám také může export syntetické analytické rozvahy do Excelu. Ve Hřbitovech se seznámíte s tím, jak používat specifický symbol a ve Fakturaci ASM se dočtete o tom, jakým způsobem je tento modul provázaný na Evidenci smluv.

Pokud ještě Solóna neodebíráte, napište si o něj na solon@triada.cz. Jeho ceník je zveřejněný na webových stránkách www.solon.cz.

DMO Munis DVS OF ISSS